BREVON.SE

SKICKA BREV TILL FRIHETSBERÖVADE

Dropdown Menu

Besöksbokning – Anstalten Saltvik – Boka besök (intagen)

Anstalten Saltvik – Boka besök – Så går det till

Här nedan hittar du samlad information om hur du bokar besök hos en intagen. Du ser vilka besökstider som gäller, hur besöksbokningen fungerar och vilka regler som kan vara bra att känna till inför besöket. Läs gärna igenom informationen i god tid, så att du har rätt uppgifter och kan planera ditt besök på ett smidigt sätt.

Besökstider
Obevakade besök
Måndag – fredag 09.15 – 15.15, 09.15-11.15 och 13.15-15.15
Lördag – söndag 10.00 – 14.00, 09.15-11.15 och 13.15-15.15 (Storhelger och röda dagar)
Bevakade besök
Beslutet för besökstillståndet är avgörande för besökslängd och besöksform. Ring besöksbokningen för att få information om just Ert besök.

Besöksbokning
Telefon: 0611-866 38
Bokning av besök sker på vardagar 08.00 – 09.00 samt onsdagar 17.00 – 18.00.
Besök sker tidigast veckan efter bokning.
Särskilda rutiner gäller för bokning av besök till intagen på säkerhetsenheten.

Allmän information
Besökare under 15 år ska normalt ha vuxen följeslagare med sig.
Besökare under 18 år behöver skriftligt medgivande från vårdnadshavare.
Samtliga besökare ska ha giltig legitimation.
Uppge vid besöksbokningen ifall du har medicin som du är i behov av att ha under besöket.

Viktigt att tänka på innan besöket
Samtliga anmälda besökare till besökstillfället ska komma samtidigt.
Som besökare bör du vara vid anstaltsgrinden minst 15 minuter innan besöket startar. Vid grinden får du anmäla din ankomst och legitimera dig.
Ta alltid med godkänd fotolegitimation, såsom körkort, postens/bankens id-kort, nationellt id-kort från EU/EES land. En besökare som inte har godkänd legitimation kan inte medges besök.
Du kommer att få passera en metalldetektorbåge vid inpasseringen. Ytterkläder, handväska, mobiltelefon, armbandsur, pengar, plånböcker m.m. låses in i väntrummets klädskåp.
Följ sedan personalens anvisningar gällande inpassering i anstalten.
Du kan även behöva genomgå visitation och sökning med narkotikahund kan förekomma.

Pengar till intagna
Du kan inte skicka eller ge pengar till den som är intagen. Den som sitter i häkte eller på anstalt får inte ta emot pengar utifrån, från anhöriga eller andra.

Källa: Kriminalvården

 

Skicka brev till frihetsberövade

Skicka riktiga digitala brev med brevon.

Vi skriver ut, kuverterar, frankerar och skickar brevet.